Jak se správně rozhodovat v podnikání?

29.9.2017

Už jste se někdy nemohli rozhodnout? Rozhodli jste se někdy špatně? Asi každý z nás už někdy nějaké to špatné rozhodnutí udělal, právě proto je rozhodování tak těžké. Nechceme udělat chybu, které můžeme litovat. Rozhodování vnímáme v životě jako něco zásadního, jako něco, co nám může změnit život k lepšímu nebo k horšímu. Je to ale skutečně tak? Mnohdy nezáleží ani tak na tom, jak se rozhodneme, ale jak s tím rozhodnutím naložíme.

Přestože v životě děláme tisíce rozhodnutí denně, není to nic snadného. Obzvláště v podnikání musíme činit spoustu zásadních rozhodnutí mnohdy rychle a neúprosně, což nám může činit nemalé potíže, právě proto, že máme strach z toho, že se rozhodneme špatně.

To je důvod, proč přicházíme s osvědčenými tipy, které zvýší pravděpodobnost správných rozhodnutí:

  1. Uvědomte si, kdo vlastně jste

Jste spíš intuitivní typ člověka, který se řídí vlastními pocity, než logickými fakty? Nebo jste pragmaticky uvažující osobnost, která potřebuje při rozhodování racionální zdůvodnění? Ať je to tak či tak, je důležité při rozhodování s tímto vědomím pracovat. Pokud máte sklon k intuici, zkuste se poradit s někým, kdo uvažuje spíše logicky a zvážit jeho názor. Naopak pokud vše potřebujete analyzovat, vyslechněte si názor blízkého člověka, který spoléhá na intuici. Nejde o to, nechat se přesvědčit protipólem, ale podívat se na rozhodnutí i z jiného  úhlu pohledu než je ten váš. Pomůže vám to věci ujasnit a rozhodování nebude tak složité.

  1. Rozhodovací seznam

Metoda, kdy si sepíšete „pro“ a „proti“ ze kterých budete následně vycházet při rozhodování je starý a osvědčený způsob, jak zjistit, ke které alternativě se přikláníme. Určitě by však v rozhodovacím procesu neměla hrát jedinou roli, protože klady a zápory, které sepisujete na papír, mohou mít různou váhu. Z toho důvodu je potom nelze sčítat a řídit se počtem pro a proti. Tento způsob vám pomůže utřídit si myšlenky, abyste byli zase o krok blíž správnému výsledku v rozhodovacím procesu.

  1. Emocionální stav

Nedělejte rozhodnutí pod vlivem emocí, ať už se jedná o negativní nebo pozitivní vnitřní stav. Pokud jste jakkoliv rozrušení, naštvaní, nebo naopak příliš nadšeni, vaše rozhodnutí vychází vždy z momentálních emocí, které nejsou trvalé.  Každé rozhodnutí, které v tomto stavu vzejde, je nepřiměřené situaci, protože vychází z „emocionálního zápalu“, který zákonitě pomine, čímž zvyšuje pravděpodobnost špatného úsudku.

  1. Nechte věci, ať se stanou

Nemůžete se dlouho rozhodnout, protože rozhodnutí, které vás čeká je klíčové, zásadní, radikální a vy víte, že každá volba je především krutá? V tomto případě nedělejte nic a nechte všemu přiměřený čas. Dost pravděpodobně se vám ukáže správná cesta sama. Někdy je lepší nechat věci, ať se stanou, než do nich násilím zasahovat. Je třeba mít na paměti, že tento přístup však nemůžeme volit pokaždé, když cítíme nejistotu, protože bychom mohli ztratit ten správný směr. Jedná se spíše o krajní řešení, kdy už jste s rozhodováním vážně v koncích.

  1. Poraďte se

Pokud si nejste jistí tím, jak se rozhodnout, můžete se poradit s někým blízkým, kamarádem, kolegou, koučem, psychologem, nebo jiným poradcem. Dávejte si však pozor na to, abyste se nenechali dobře míněnou radou příliš ovlivnit, protože byste potom mohli litovat špatného rozhodnutí. Každý se na věci dívá především svýma očima, proto nenechávejte vaše rozhodnutí v rukou někoho, koho se situace netýká. Radu spíše považujte za jiný úhel pohledu, který vám může pomoci najít řešení. Rozhodnutí je vždycky na vás.

 

Jestliže se budete držet těchto pěti tipů při rozhodování, pomůže vám to rozhodovat se správně. Špatným rozhodnutím se však rozhodně nikdy nevyhnete. Někdy prostě potřebujeme udělat špatné rozhodnutí, abychom dostali příležitost něco změnit.

Rozhodnutím se nevyhýbejte. Zejména ve vašem byznysu by to nemuselo znamenat dobrou strategii, protože žádné rozhodnutí je také rozhodnutí.

Rozhodnutím nepřikládejte větší význam, než mají, protože většina z nich lze naštěstí vzít zpět hlavně pamatujte, že žádné rozhodnutí není vyloženě dobré nebo špatné. Vše záleží na úhlu pohledu.

Když už rozhodnutí uděláte, nelitujte toho. Uvědomte si, že jste se tak rozhodli především proto, že  jste se tak rozhodnout chtěli a tím vzali život do vlastních rukou. Ze špatných rozhodnutí se poučte a ty dobré mějte na paměti, protože vám mohou pomoci v dalších životních situacích.

  • Account Suspended
    Account Suspended
    This Account has been suspended.
    Contact your hosting provider for more information.