Je podnikání boj s větrnými mlýny?

4.4.2017

Začali jste se podnikat? Máte jasnou představu, čeho chcete dosáhnout? Máte svoji vizi? Svůj byznys plán? Máte prostředky? Máte zvládnuté všechno to, co jste se dočetli o podnikání od těch zkušenějších? Odpověď na všechny otázky je ano a přece máte pocit, jakoby vás pořád něco poráželo? Vítejte ve světě podnikání, kde není příliš často mnoho věcí jistých. V tomto světě jdete po hraně a zkoušíte, jestli to vyjde. Nemusíte mít zrovna povahu hazardéra, ale fakt je ten, že hráčem se stáváte, pokud jste si zvolili jednu z nejnáročnějších disciplín, kterou zcela jistě podnikání je.

Co může být na podnikání tak těžkého?

Toto je jedna z nejčastějších otázek lidí, kteří ještě nikdy nepodnikali. Je to dáno faktem, že nemají vlastní zkušenost, pouze vidí jiné podnikatele, kterým se daří a mohou si užívat svobodu a peníze. Už však nevidí, že více než 90 % začínajících firem do roku zkrachuje, protože nemá prostředky, pracovní sílu nebo dostatek odbornosti na další rozvoj. Důvod, proč není tato skutečnost dobře viditelná pro okolí, je ten, že většina podnikatelů, kterým podnikání nevyšlo, svoji porážku nepřizná. Jako lidé jsme se naučili přetvářce kvůli tomu, že nám záleží na tom, co o nás ostatní lidé pomyslí. Podnikání je náročná činnost a není snadné ji dotáhnout do konce. Když začnete podnikat, lidé okolo si většinou myslí, že jste extrémně schopný člověk, nebo naprostý blázen, který si staví vzdušné hrady z písku. Podnikání je širokou veřejností ještě pořád vnímáno jako extrém, v jakémkoliv slova smyslu. Pokud zkrachujete, nebo se vám nedaří, máte pocit, že lidé z vašeho okolí na vás budou pohlížet skrze prsty se škodolibou radostí a tvrzením, že si to stejně mysleli, protože nemůžete být tak dobří. Jaká je však skutečnost?

 

Fakta o podnikání:

 

1.       Pravda: Podnikání je psychicky vyčerpávající

Pokud jste začali podnikat, nejspíš se vám změnil život od A do Zet. Máte sice větší svobodu (můžete přijít a odejít z práce kdy chcete), ale o to více zodpovědnosti a starostí. Vaše hranice mezi volným časem a prací, je příliš tenká, pokud tedy ještě nějakou máte. Jestliže máte rodinu, nebo partnera, podnikání se jich zcela jistě dotkne. Budete mít méně času a vaše nálada se bude odvíjet podle toho, jak se vám zrovna v podnikání daří, což ovlivní rodinný život jakýmkoliv možným způsobem.

 

2.       Pravda: Motivace kolísá

Když začínáte podnikat, většinou máte spoustu plánů a jasnou vizi, které chcete dosáhnout. Stává se to vaši jedinou motivací. Ať už si to chcete přiznat nebo ne, motivátorem je pro vás zisk, protože ukazuje nakolik je vaše strategie úspěšná. V začátcích často žádný zisk nepřichází, a pokud ano, je velmi zanedbatelný a vy bohatnete velmi pomalu. Pokud vůbec. Skoro si říkáte, že kdybyste zůstali v práci, kde vám každý měsíc přibývala na účet stále stejně jistá částka. Možná byste na tom byli líp. Přesto se snažíte myslet do budoucna. Fakt je však ten, že lidská mysl nedokáže vidět přínos v něčem, kde není okamžitá odměna. Přirozeně se tedy stává, že vám podnikání přináší menší a menší uspokojení. Motivace se vytrácí, a přestože máte pořád stejně silnou vizi, je těžké věřit v lepší zítřky při absenci dobrých výsledků.

 

3.       Pravda: Naivní představy

Jak už jsme zmiňovali výše, představy o pohádkovém bohatství podnikatelů jsou velmi častou příčinou založení vlastního byznysu. Když se však podíváme pod povrch těchto velmi bohatých podnikatelů, často zjistíme, že cesta za jejich úspěchem byla více než trnitá, a míra toho co mají je často přímo úměrná tomu, co dříve neměli. Život je většinou spravedlivý a náhodné bohatství neexistuje. Jen tvrdou a systematickou prací na sobě, můžete získat všechno, co chcete.

 

4.       Pravda: Neustálá akce

V začátcích podnikání si říkáte, že musíte tvrdě dřít, abyste vybudovali něco velkého a naplnili tak svoji vizi. Snažíte motivovat sami sebe budoucí odměnou v podobě cestování po světě, velkého domu a života v blahobytu. Záhy však zjistíte, že velký byznys se nedá udělat přes noc. Stejně tak, jak se vyvíjí trh, musí se vyvíjet i vaše podnikání. Usnout na vavřínech a myslet si, že jste udělali všechno proto, aby váš byznys dobře vynášel je také častým omylem mladých podnikatelů. Podnikání vyžaduje rychlé reakce, aktivitu a připravenost provádět změny. Jen tak můžete držet krok s konkurencí a být pro zákazníky stále atraktivní.

Představy o bohatství díky podnikání můžou být reálné a pravdou je, že je to nejjistější cesta k vydělání většího množství peněz. Vždycky však něco riskujete, i když si myslíte, že jste se dobře připravili. Při budování vlastního byznysu se totiž nemůžete připravit na všechno. Museli byste mít věšteckou kouli, abyste předešli rizikům a nestali se z vás hazardéři.

Je tedy podnikání bojem s větrnými mlýny? Ano je, hlavně ze začátku…