Jak může ovlivnit váš výkon špatně zařízená kancelář?

26.9.2016

To že nás ovlivňuje okolí, zejména pak prostředí, ve kterém žijeme je všeobecně známou pravdou na kterou přišli psychologové již v dávných dobách. Měli bychom se proto určitě zamyslet, kde trávíme nejvíce našeho času. Pro drtivou většinu z nás je to právě práce. Průměrný člověk v naší zemi stráví až 1950 hodin ročně prací. Jistě nám dáte za pravdu, že je to podstatná část života. Není tedy rozumné nevěnovat dostatečnou pozornost svému pracovnímu místu a prostředí, ve kterém pracujeme.

Zjistili jsme několik pravidel, jak se cítit v práci lépe pouhým uspořádáním prostoru. Tady jsou:

Pracovní stůl

Pracovní stůl by měl být umístěn, tak abyste viděli do větší části místnosti. Zejména byste měli mít možnost registrovat všechny příchozí, aniž byste se museli otáčet. Pokud si umístíte stůl tak, že budete mít veškeré dění za zády včetně dveří, budete se podvědomě cítit nejistě a nebude se vám dobře pracovat. Pracovní stůl udržujte stále uklizený. Nejen, že tak snáze budete mít o všem přehled, ale podvědomě budete cítit, že máte věci více pod kontrolou, což vede ke zdravé sebejistotě. Věřte, že nic o vás v práci nevypovídá víc, než váš pracovní stůl. Zkuste se schválně projít po ostatních kancelářích ve firmě a zjistit, co mají kolegové na stole. Všímejte si detailů, uspořádání a předmětů. Vypovídá to o nich víc, než si myslí. Platí zde pravidlo, že jaký pořádek máme na stole, stejný máme i v sobě.

Kancelářská židle

Měla by být stabilní a dostatečně pohodlná, přeci jen na ní sedíte převážnou většinu svého času. Židle by měla mít opěrky na ruce i záda pro vaše bezpečí a pohodlí. Opěrka na záda by měl být dostatečně vysoká. Při nižší opěrce se nebudete cítit stabilně. Pokud vám to možnosti dovolí, nemějte za zády většinu prostoru kanceláře, okno či dveře. Opět jde o váš vnitřní pocit jistoty.

Květiny

Rostliny v kanceláři působí blahodárně na vaši psychiku. Pokud ještě žádné nemáte, doporučujeme si nějaké pořídit a pravidelně se o ně starat. Nejen že přítomnost rostlin působí vysoce esteticky, ale zároveň podporuje vaši kreativitu.

Dejte si však pozor na zvadlé rostliny, nebo uvadající. Ty byste měli včas odstranit, protože negativně ovlivňují atmosféru v celém okolí. Uvadající květiny symbolizují opak života, v jejich přítomnosti se můžete cítit unavení a skleslí.

Obrazy a dekorační předměty

I ty patří do kanceláře a je vždy lepší mít na zdi nějaký obraz, než velkou prázdnotu. Volte však obrazy, které se hodí do kanceláře a zároveň synchronizují s vaší osobností. Jednoduše řečeno, obrazy by se vám měli líbit. Pokud nepracujete zrovna v ateliéru, dejte si pozor, abyste to s jejich množstvím nepřehnali. Právě při užití dekorací do vaší kanceláře je vhodné volit zlatou střední cestu.

Pokud do vaší kanceláře často chodí zákazníci, nebo obchodní partneři, je žádoucí do ní umisťovat reklamní předměty v různých podobách. Jako firma vypadáte profesionálněji a sebevědoměji.

Fotografie

Již delší dobu je oblíbenou kancelářskou módou vystavovat na pracovním stole zarámované fotografie svých nejbližších, nebo domácích mazlíčků. Není na tom nic špatného a je to osobní volba každého z vás, ale mějte na paměti, že právě vaše osobní fotografie, které si v kanceláři vystavíte, vypovídají hodně o vašem soukromí a osobním životě. Není nejmoudřejší mít v kanceláři spoustu fotografií od vaší kočky až po vaší maminku. Mohlo by to působit příliš infantilně, a to by se vám nemuselo vyplatit při obchodním jednání či komunikaci s kolegy.

Kancelářský prostor

Prostředí, ve kterém máte umístěnou kancelář, by mělo být upraveno podle jistých norem a předpisů. Hlavní však je, abyste se tam cítili dobře. Pokud bude kancelář působit jakkoliv nepříznivě na vás a vaše kolegy, je načase uvažovat o změnách. Nepříjemné prostředí se většinou projeví i na práci samotné. Způsobuje větší fluktuaci zaměstnanců, časté rozepře mezi lidmi, nebo špatnou atmosféru. Někdy stačí jen uklidit, občas je vhodné přemístit nábytek nebo pustit do místnosti více světla. V každém případě platí pravidlo, že je lepší i hrozná změna, než žádná. Pamatujte, že stagnující energie má velmi ničivé důsledky.